בלוג

סיכום משחק והפקת לקחים

 

 

סיכום משחק והפקת לקחים

הסתיים המשחק… אחרי כל האדרנלין המתח והלחץ הגיע השקט שאחרי הסערה.
ניצחתם? הפסדתם? שמחים? מאוכזבים? גאים? מתביישים? ברגשות מעורבים? זה לא משנה.
אחרי שהרגשות שוקעים מעט, ספורטאי מקצועני אמיתי מתחיל בתהליך הפקת הלקחים.
תהליך הפקת לקחים לא נועד כדי לזרוע מלח על הפצעים ולא נועד לטפוח לעצמי על השכם.
מטרת התהליך הבלעדית היא להבליט ולשמר מה שהייתי מרוצה ממנו ולהציף ולשפר מה שהייתי פחות מרוצה ממנו. בעזרת התהליך, מכל התמודדות תוכלו לצמוח, ללמוד ולהשתפר.

אתם יודעים מה עשה טייגר וודס בבוקר אחרי זכייתו הראשונה באליפות העולם בגולף ובסכום נאה של $4,000,000? הוא קם בחמש בבוקר כמו בכל יום, אכל כמה ביצים, שתה מיץ תפוזים, נסע למגרש האימונים שלו והתחיל לחבוט בשש בבוקר בדיוק.

האם הפסד הוא סוף העולם? האם ניצחון הוא פסגת האולימפוס? מה המטרה של התחרות בעצם? התחרות והמשחק הן רק אימון נוסף בדרך להשגת המטרות שלכם וכך בדיוק עלייכם להתייחס אליו. אף פעם לא נעים להפסיד ותמיד זה מאכזב אך חשוב לזכור כי המשחק אינו קובע גורלות. תחשבו לרגע על משחקים מעברכם… כמה הם לא משמעותיים עבורכם כיום.

כל התמודדות היא שיעור וכך בדיוק צריך להתייחס אליה, במיוחד בגילאי הילדים והנוער. הפקת לקחים לא נעשית רק אחרי כשלונות אלא אחרי כל התמודדות. העובדה שניצחתי או הפסדתי לא מעידה על היכולת שלי בהתמודדות ולכן תמיד יש להסיק מסקנות.

איך עושים את זה? שואלים שאלות!

קודם כל חשוב להתייחס לדברים חיוביים…בכל התמודדות חייבים להיות מספר דברים חיוביים, חפשו אותם. במה הייתי טוב? ממה אני מרוצה? במה השתפרתי? האם עמדתי בחלק מהמטרות שלי?
לאחר מכן יש להתחיל להעמיק בדרוש שיפור. ממה אני לא מרוצה במשחק? איפה לא הייתי מספיק טוב? היכן עליי להשתפר? באילו מטרות לא עמדתי ולמה?

בתשובות יש להתייחס לאלמנטים הקשורים לטכניקה, טקטיקה, כושר גופני ויכולת מנטאלית.
לאחר שמעלים את הדברים על כתב, יש להעמיק בהם ולחשוב כיצד בדיוק עליי לשמר את הדורש שימור ולשפר את הדורש שיפור. חשוב להציב מטרות קצרות טווח (ראה מאמר הצבת מטרות ויעדים) ולתכנן כיצד ניתן לעבוד על הדברים באימונים ובאופן אישי מחוץ לזמני האימון הרגילים. מומלץ להתייעץ עם המאמן המקצועי, מאמן הכושר והמאמן המנטאלי לגבי תרגילים רלוונטים לשיפור היכולות השונות.

אם תפנימו שתחרות היא שיעור ותנצלו אותה ללמידה ושיפור, ההתקדמות שלכם תהיה נעימה יותר, מהירה יותר ומשמעותית הרבה יותר. תהנו מהדרך!

הכותב: יובל לבסקי – מנכ"ל MVP
050-8110708
www.mvpcoaching.co.il
yuval.lavsky@gmail.com

לשאלות והרשמה השאירו פרטים

    דילוג לתוכן