בלוג

שיפור הכושר הגופני באמצעות ויטמינים ותוספי תזונה

ויטמינים הם רכיבי תזונה ששוכנים בהרבה מזונות והם מאוד חיוניים לכל המערכות הגוף. הם נחוצים לתהליך הגדילה שלנו, לעיבוד התזונה, לפירוק אנרגיה, לבנייה של כדוריות דם, להורמונים ועוד. פירוש המילה ויטמין הינו: ויטה – חיים. אמין – שם של קבוצת אטומים שיש בה חנקן. יש היום 13 סוגים של ויטמינים והם נחוצים לנו בכמויות זעירות.

היום ניתן לצרוך ויטמינים באמצעות תוספי תזונה ולא רק על ידי נטילת קפסולות של ויטמין אחד ספציפי. תוספי תזונה הם מוצרים שמכילים גם ויטמינים, גם מינרלים וגם חומצות אמינו ועוד. הצריכה שלהם מומלצת בעיקר על מנת להעניק לגוף חומרים חשובים על מנת לשפר את מערכות הגוף, הבריאות הכללית והכושר הגופני.

למה צריך לקחת ויטמינים ותוספי תזונה?

אורח החיים התובעני של עבודה, בית, ושוב עבודה, גורם לנו לאכול הרבה פעמים לא מסודר ופשוט לחטוף מאכל מהיר ומתועש על הדרך, מאכל שאיבד את כל הוויטמינים שלו בתהליך הייצור, (השימור, האחסנה הקירור וכו').

גם צריכה גבוהה של מזון מתועש עישון, צריכת אלכוהול וכל מיני ניסיונות של דיאטות, גורמים לנו למחסור גדול בוויטמינים. תפריט מאוזן שכולל את אבות המזון וצריכת תוספות של ויטמינים יכול להחזיר לנו את כל מה שהגוף שלנו זקוק, במיוחד קבוצת ויטמינים נפוצים כמו קומפלקס ויטמין B החשובים לבריאות גופנו.

למי חסר ויטמינים?

חוסר ויטמינים יכול להיות אצל כל אחד וביחוד אצל אוכלוסיות שהן מעט יותר חלשות כי הגוף שלהם עסוק בגדילה, במאמץ פיזי מתמיד ואינו יכול לייצר ויטמינים וזקוק לסיוע מבחוץ או מהמזון, זה מתבטא יותר אצל: תינוקות וילדים, נשים בהריון, נשים שמניקות, קשישים, אנשים שחלו במחלה והגוף שלהם חלש, כמו כן אצל ספורטאים שמאמצים את הגוף שלהם. גם אנשים שנתונים ללחץ או נוטים לעייפות כרונית זקוקים לתוספות ויטמינים.

תפקידם של תוספי המזון

תפקידם של תוספי מזון הוא להעניק לכל אדם או כל ספורטאי את הרכיבים שהם שורפים במהלך האימון שלהם. מדובר במרכיבים מאוד חיוניים להם מבחינה בריאותית, הם מאפשרים להם לשמור על תפריט של תזונה שיכול להתאים לכל פעילות וכושר, והם אפילו מסוגלים לשפר ביצועים.

תוספי מזון וויטמינים מאוד מומלצים ונחוצים לספורטאים שמתעסקים עם כושר יומיומי, הם מקבלים את ההנחיות ממדריכי הכושר שלהם לגבי תופי תזונה מתאימים וויטמינים נחוצים.

מה המינון?

את המינון הנכון ניתן לדעת בעזרת רופא או דיאטנית. הוא נקבע לפי הנתונים של כל אדם, המזון שהוא צורך או לא צורך, רמת הפעילות שלו, אורח חייו וכו'. חשוב להבין שוויטמינים הם לא תחליף לאוכל, הם לא יוסיפו אנרגיה, אוכל הוא הדלק של הגוף. אנרגיה מגיעה מפירוק חלבונים, פחמימות ושומן. הוויטמינים מסייעים בהפיכת המזון למעגל של אנרגיה.

ויטמינים נוגדי חמצון

יש ויטמינים ומינרלים שהמיוחדות שלהם היא שהם נוגדי חמצון והם יכולים להכחיד "רדיקלים חופשיים"- כימיקלים מסוכנים הנוצרים בגוף מסיבות שהן והם מסרטנים. ויטמינים שתומכים בכושר החיסוני של הגוף, מאפשרים לגוף להתמודד טוב יותר מול מחלה ואפילו למנוע אותה.

לסיכום

אם התזונה שלנו טובה ואנחנו מקפידים על אכילה של ירקות ופירות, דגנים מלאים, דגים וכו', כנראה שלא יהיה לנו צורך בתוספות של תוספי תזונה וויטמינים, אך בדרך כלל בגלל המזון המתועש הרב שאנשים מרבים לאכול בימינו, רוב הוויטמינים נעלמים ועל מנת לשמור על הבריאות שלנו מומלץ ליטול ויטמינים ותוספי תזונה שבהם יש לגוף חוסר. עוד חשוב לדעת שנטילת ויטמינים ותוספי מזון שלא כצורך עלולה להיות רעילה, לכן חשוב שזה ייעשה בייעוץ של תזונאית או נטורופת מוסמך.

לשאלות והרשמה השאירו פרטים

    דילוג לתוכן