בלוג

תזונה נכונה וספורט

השילוב בין תזונה נכונה וספורט הוא המפתח לגוף בריא ואורח חיים נכון, לכן על כל ספורטאי לאכול נכון ולהקפיד על תזונתו. תזונה נכונה ופעילות גופנית יחד הם לא רק מומלצים, הם הכרחיים לבריאותו התקינה של המתעמל, שכן חוסר הקפדה על תזונה עלול להביא לסחרחורות, חוסר אנרגיה, אימונים פחות איכותיים ועוד.
לעומת זאת שמירה על תזונה נכונה וספורט יחד יביאו לתוצאות הרצויות וייסיעו למתעמל לשפר משמעותית את יכולותיו הגופניות, לפתח את מסת השריר שלו, לשרוף שומן, להתאושש במהרה לאחר אימונים קשים ואף לתרום להרגשתו הכללית.

שתייה נכונה

השילוב של תזונה נכונה וספורט מחייב בראש ובראשונה שתיית נוזלים. באופן כללי מומלץ לשתות עשר כוסות מים ביום, אך העוסקים בספורט יצרכו בנוסף שני כוסות מים על כל שעת אימון. חשוב להקפיד על השלמת הנוזלים שהגוף מאבד בזמן הפעילות עצמה ולשתות לפי הצורך לאחר האימון כדי להימנע מהתייבשות. המתאמן יכול להישקל לפני ואחרי האימון, הקילוגרמים שאיבד הם המיליליטרים החסרים לו ורצוי שישתה בהתאם.

אכילה נכונה

לטובת יעילותה של תזונה נכונה וספורט, יקפיד המתאמן על סדר נכון של ארוחות, על הארוחות ביניים טובות ויתאים את תזונתו לפעילותו הספורטיבית, לגילו, למינו, לסדר יומו ולמטרותיו. ארוחותיו יהיו מורכבות לרוב מפחמימות, חלבונים וקצת שומן.
ישנם שני סוגי פחמימות, מורכבות ופשוטות. את המורכבות ניתן לקבל מצריכת דגנים, אורז, תפוחי אדמה ולחם, את הפשוטות מפירות, דבש וסוכר לבן. יש לדעת שהפחמימות המורכבות נספגות לאט יותר במערכת העיקול בניגוד לפשוטות. גופו של המתעמל זקוק ל 40-60 אחוזי פחמימה מצריכת הקלוריות.
כמויות החלבון הנכונות עבור העוסקים בספורט ובעיקר לאלו שלומדים קורס מדריכי כושר יעמדו על 1.2-1.8 גרם חלבון על כל קילוגרם ממשקל גופם ובהתאמה ויושגו מאכילת אגוזים, קטניות, שקדים, ביצים, דגים ובשר.
את השומן ישיג הגוף ממזונות כמו זיתים, טחינה ואבוקדו. השומן מהווה עבור הגוף אנרגייה חיונית ולכן אין להימנע ממנו לחלוטין אך יש לצרוך בכמות של 20-40 אחוזים מסך הקלוריות, מומלץ להימנע מאכילת שומן רווי.

מתי לאכול

כדי לשלב תזונה נכונה וספורט מומלץ לאכול ארוחה מלאה 4-6 שעות לפני האימון, שמורכבת מחלבונים, פחמימות ומעט שומן. בנוסף, כדאי למתאמן לאכול עד חצי שעה לפני האימון ארוחה קלה שמורכבת מפחמימות בעיקר. עדיף לספורטאי להימנע מסיבים תזונתיים מכיוון שהם מעודדים בטן נפוחה וגזים.
עם האימון ובמהלכו מומלץ לאכול משהו קטן כמו אכילת חטיף אנרגיה למשל, מה שיביא לשמירה על האנרגייה ויתרום להמשכיות האימון.
תזונה נכונה וספורט מלווה את המתאמן גם לאחר שסיים את הפעילות הגופנית ועליו לאכול ארוחה מאוזנת כחצי שעה לאחר האימון, גם אם אינו חש רעב. תזונה נכונה וספורט אינם נפרדים זה מזה והם הולכים יחד ומובילים לגוף ונפש בריאים, תחושה טובה, פעילות יעילה ובריאות תקינה. לכן חשוב להקפיד עליהם.

לשאלות והרשמה השאירו פרטים

    דילוג לתוכן